- ручне буріння;
- канатно-обертальний;
- ударно-канатне;
- вращательно-шнекове;
- гідравлічне;
- ударно-поворотне (перфораторне).
Буріння – процес спорудження місця для гірничої виробки, яке має циліндричну форму. Найчастіше буріння містить зміцнення стінок свердловин обсадними трубами та заливку цементного розчину між трубами та стінками свердловини.
Буріння свердловин являє собою процес спорудження місця циліндричної форми для гірничої виробки. Часто буріння включає зміцнення стінок свердловини обсадними трубами і заливку цементного розчину між стінками і трубами. Бурові роботи можуть проводитися з метою: пошуку і видобутку корисних копалин, розвідки, вивчення властивостей ґрунтів.
Ручне буріння проводиться ударом. За даною технологією можливо проводити буріння свердловин своїми руками. Термін служби отриманої свердловини – близько 7-10 років за умови стабільного ремонтно-технічного обслуговування. Переваги цього способу буріння: збереження структури грунту і низькі витрати на бурові роботи.
Канатно-обертальне буріння проводиться методом взаємодії циркуляційної системи води та обертового бура з метою вилучення шламу. За ударної штанзі в стовбур свердловини подається буровий розчин. Тиск насоса змушує воду підхоплювати зі дна частки грунту, після чого піднімати їх на поверхню по кільцевому міжтрубному просторі. По завершенні цього процесу розчин прямує по трубах в відстійник. При канатно-обертальному бурінні цементування верхньої частини стовбура свердловини є обов’язковим, а глибина самої свердловини залежить від типу геологічної формації.
Переваги даного способу буріння:
- можливість буріння в пухкому грунті;
- спрощений процес “установки гравійного фільтра.
недоліки:
цей метод не підходить для буріння базальтових і вапнякових гірських порід;
буровий розчин ускладнює розпізнавання керна.
В основі ударно-канатного буріння лежить принцип дії бурового патрона, який здатний пройти на відстань 1,5-3 метра. Обсадних труб заганяють в забій, після чого з свердловини витягають шлам за допомогою желонки.
Дана технологія буріння свердловин на воду дозволяє проникнути в грунт на глибину до 300 метрів. Для запобігання проникнення шламової води в водоносний шар свердловина цементується.
Переваги цього способу:
механізм установок вимагає досить невеликої витрати енергії і менше додаткових пристосувань;
обходиться дешевше, ніж канатно-обертальне буріння;
необхідно менше води для вилучення керна;
обладнання можна використовувати навіть у віддалених і важкодоступних районах;
отримання чистого джерела води на довгі роки.
Недоліки:
в порівнянні з канатно-обертальним бурінням, роботи проводяться значно повільніше;
обсадні труби необхідно вводити в стовбур свердловини в процесі буріння.
Гідравлічне буріння здійснюється з використанням потужного потоку води і її очищення від відпрацьованої породи. Застосовується той же обладнання, що і при канатно-обертальному способі, але без обертового бура.
Гідравлічний метод підходить для буріння свердловин до 15 метрів в глибину і до 30 сантиметрів діаметром. Однак найкраще вона справляється з бурінням свердловин діаметром 10 сантиметрів.
Головний недолік: роботи можливо здійснювати тільки в умовах пухких порід.
Обертально-шнекове буріння проводиться з використанням шнекового бура, який «вкручується» в грунт. Така технологія ідеальна для буріння глинистого грунту і абсолютно не підходить для піщаного або будь-якого іншого пухкого грунту. Шнековий бур здатний проходити до 12 м / год і бурити свердловини глибиною до 40 метрів і діаметром 5-76 сантиметрів. При цьому завжди видно, де знаходиться водоносний пласт. Отриману свердловину не рекомендується використовувати в якості джерела питної води, оскільки вона легко може бути заражена.
Ударно-поворотне (перфораторное) буріння здійснюється із застосуванням спеціального наконечника обсадної труби, який «вганяють» в грунт вручну або за допомогою приводу. Утримувати трубу у вертикальному положенні під час всього процесу буріння дозволяє установка наконечника на дні неглибокої широкої свердловини.
Глибина отриманої свердловини становить до 15 метрів, а діаметр – від 3 до 30 сантиметрів. Струмінь води слабка. При сприятливих умовах це найшвидший, простий і дешевий метод.
Недоліки:
- не можна застосовувати в умовах твердих гірських порід;
- не можна цементувати свердловину, оскільки в цьому випадку значно збільшується ризик зараження води.
Який спосіб буріння вибрати?
Що необхідно враховувати при виборі технології буріння свердловини?
- призначення свердловини;
- геологічні умови;
- необхідну довжину і діаметр свердловини;
- рівень складності бурових робіт;
- закладений бюджет;
- санітарно-епідеміологічні умови.
У нас досвід буріння свердловин більше 20 років. Дізнатися ціну буріння свердловин «під ключ» і отримати професійну консультацію можна у наших фахівців.